• اشتراک
پدیدآورنده: نادر ابراهیمی
درباره کتاب:
عنوان : ابن مشغله
نویسنده : نادر ابراهیمی
انتشارات : نشر روزبهان
شابک:4-20-5529-964-978
قطع : رقعی
نوع جلد : شومیز
نوبت چاپ : 1393
تعداد صفحات : 112 صفحه
شمارگان : 1000 نسخه

داستان از کشیدن آب حوض توسط ابن مشغله شروع می شود و پیش می رود تا از او مردی بسازد که نماند از هر کار و هنری که در آن دستی داشته.از کار در چاپخانه گرفته تا حسابداری حجره فرش فروشی و از کار در بانک گرفته تا نقد نویسی و مقاله نویسی

طوری روایت می کند داستان را که هر کس می خواند فرضش بر این است که ابن مشغله داستان خود او-نادر ابراهیمی-ست.واقعیت زندگی نادرابراهیمی نیز چیزی غیر از این را نشان نمی دهد هم رمان نوشته است و هم داستان کودکانه. هم تهیه کنندگی و کارگردانی فیلم را در کارنامه خود دارد و هم فیلمنامه نویسی را تجربه کرده است.شعر می سروده است و تدریس کردن را جز مهارت های خود ثبت کرده است.چه در دانشگاه هنر و چه در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم.

قسمتی از متن کتاب را می آورم بعد شما قضاوت کنید آنچه را در ابتدا عرض کردم.

\"آقای موقوفه –یعنی وقف کننده-خودش مرا محاکمه کرد،ببخشید امتحان کرد.تابستان بود و من یک عینک آفتابی تیره رنگ به چشمم بود.گفت: «من به آدم هایی که عینک تیره به چشم بزنند کار نمی دهم.» زودی عینکم را برداشتم و گذاشتم ته جیبم. گفت: «من به آدم هایی که پدر مادر دار و از خانواده های محترم نباشند کار نمی دهم.» زودی عینکم را برداشتم و گذاشتم ته جیبم.ببخشید ،فورا جواب دادم:«من خیلی پدر مادر دار هستم.دو تا مادر دارم،دو تا پدر» گفت:«پدر و مادر زیادی به چه دردی می خورد؟ سواد چقدر داری؟»گفتم:«دانشجوی هستم. رشته حقوق»گفت :«مگر می شود هم دانشجو بود و هم کار کرد؟» گفتم «بله قربان.خیلی از دانشجوها برای آن که دانشجو بمانند مجبورند کار کنند» گفت : «زیاد وراجی می کنی. اما اگر آدم حرف شنو و مودبی باشی و کاملا راز نگهدار باشی،من زندگیت را رو به راه می کنم.» گفتم: « ممنون قربان!کسانی که رشته قضاوت را انتخاب می کنند اصولا  راز نگه دارند.»

و بعد چه طور به شما بگویم که این آدم-که از نظر ظاهر شباهت زیادی به گانگستر ها داشت-چه موجود شریف نازنینی بود و چه دستگاه عجیبی را اداره می کرد.(خداوندا! مرا ببخش که راز این مرد را -بر خلاف قولی که داده ام-بر ملا می کنم)در خانواده او به خاطر تصرف ثروت بی حسابش-که اتفاقا خیلی هم حساب داشت-برخورد تندی پیش آمده بود.پدر خانواده رنجیده بود و به خاطر تنبیه «بازماندگان» به ظاهر ثروتش را وقف کرده بود؛اما در باطن،تمام مسئله مالیات بود و میل شدید به نپرداختن مالیات به دولت؛یعنی اندوختن بیشتر.


 
قابلیت ارسال نظر غیرفعال شده است.