• اشتراک
روغن زیتون ارگانیک فرابکر 1 لیتری فدک دارای مجوز سازمان غذا و دارو به شماره ی 39/10124
روغن زیتون ارگانیک فرابکر 1 لیتری فدک
قصه محصول
زمستان 1386، (مجتمع کشت و صنعت زیتون فدک)
برف می‌بارید. چند روز پشت سر هم برف می‌بارید. باد برف‌های ریخته روی زمین را بلند می‌کرد و قدم زدن در هوای برفی مشکل می شد. برف آن سال برای همه خاطره شد. زمین و آسمانِ برفی در دشت‌ها و بیابان‌های اطراف بیشتر به چشم می‌آمد. حتی در مزرعه و باغ آبادی به نام فدک در جاده قدیم قم کاشان. سرما درختان باغ را خشکانده. هیچ درختی در مزرعه‌ی فدک در برابر آن همه سرما نتوانسته بود تاب بیاورد، جز نهال‌هایی که در گلخانه در امان بودند و یک درخت دیگر! یک درخت زیتون در گلدانی فلزی. درست رو به روی گلخانه برف‌های روی شانه‌اش را تکانده بود و آفتاب می‌گرفت. درخت در ظاهر تفاوتی با انواع مشابه خودش نداشت اما این اول راه بود. تحقیقات جدی آقای بلندنظر ادامه پیدا کرد تا مدت‌ها بعد خبرگزاری‌ها و محافل علمی خبر تازه‌ای داشتند: گونه‌ی جدیدی از زیتون کشف شده است. مقاوم‌ترین درخت زیتون در برابر سرما به نام طوبی.
****
بیست و هفت سال قبل، (بیابانی در پانزده کیلومتری جاده قدیم قم کاشان)
مسافرهایی بین قم و کاشان رفت و آمد می‌کردند، بیابانی پر از قلوه سنگ می‌دیدند و عده‌ای که در آنجا مشغول به کار بودند. فکر اینکه آنجا بخواهد باغ و مزرعه‌ای شود بیشتر شبیه شوخی بود و به ذهن کسی هم راه پیدا نمی کرد.
*****
امسال، (باغ و مزرعه‌ای آباد به نام شرکت کشت و صنعت زیتون فدک)
دو بادگیر بلند و مزرعه‌ای آباد. تا چشم کار می‌کند سبزی و درخت است. صد و بیست هکتار. بی هیچ دغدغه‌ای در مزرعه قدم می‌زنی و غرق تماشا می‌شوی. هیچ کس از تو چیزی نمی‌پرسد و مانع نمی‌شود. مثل یک بوستان عمومی ورود و بازدید برای همه آزاد است. هر چه پیشتر می‌روی شگفت‌زده‌تر می‌شوی و قسمت‌های سازمان یافته و هماهنگ مجتمع بیشتر تو را سر ذوق می‌آورد. باغ زیتون، باغ پسته، گاوداری، بیست هکتار یونجه‌زار، واحد صنعتی فرآوری زیتون، انبار محصولات و دامداری و ... زنجیره‌ی بی نقصی را به وجود آورده‌اند. هر یک از قسمت‌ها قسمت دیگر را تامین می‌کند. تفاله‌ی زیتون و یونجه زار خوراک دام‌ها می‌شود و گاوهای مزرعه در کنار شیردهی و پروار شدن نیاز به کود طبیعی را برطرف می‌کنند.
 درباره یک زندگی

حتی قبل از سال‌هایی که سیداحمد بلندنظر شروع کرده بود به مطالعه درباره‌ی زیتون و سفر به اسپانیا و سوریه و مصر، اطرافیانش پشتکار و جدیتش را دیده بودند. سابقه‌ی خانوادگی را در کشاورزی را می‌دانستند و درباره‌ی آرزوهایش چیزهایی شنیده بودند. ولی پروژه‌ی مزرعه‌ی فدک خیلی بلندپروازی به نظر می‌رسید. آباد شدن آن بیابان سنگلاخ بیشتر شبیه قصه‌ها بود. ولی حالا هشتاد هکتار از این مزرعه‌ی پهناور زیر کشت زیتون است و سیداحمد در کنار دو دخترش مدیریت این پروژه‌ی بزرگ و کشت و صنعت را به دست گرفته است. باغی که از نخستین قدم‌ها برایش زحمت کشیده است و قدم به قدمش جای پای خاطره‌ای از تمام آن سال‌هاست. به خاطر زحمت که برای انواع محصولاتش کشیده است و تجربه‌ی تمام این سال‌ها خیالش از کیفیت محصول راحت است. محصولش به قدری شناخته شده است که نیازی به تبلیغ نمی‌بیند. از شعارش که بپرسی، می‌گوید: «خوب تولید کن، تبلیغ نکن! با عزت بفروش!»
با این همه تجربه و پشتکار و اعتبار می‌تواند پشتوانه‌ی خوبی برای طرح‌های ملی زیتون و سایر فرآورده‌های آن باشد. در حال حاضر عضو شورای عالی زیتون کشور هم هست و مزرعه‌اش علاوه بر افراد عادی میزبان کارشناس‌ها، پژوهشگرها و مقام‌های مختلف داخلی و خارجی بوده که از مزرعه‌اش بازدید کرده‌اند.
 درباره یک مکان
مزرعه فدک در پانزده کیلومتری جاده قدیم قم کاشان قرار گرفته. باغی بزرگ و سبز که محل زیتون ها از تولید نهال، تا فرآوری نهایی در همان جا مسیر می گذرانند.
 ارزشش را دارد
خرید کردن از مزرعه‌ی نمونه‌ی آسیا به خودی خود جذابیت دارد. علاوه بر آن روغن زیتونی تهیه می‌کنید که فرابکر (Extra virgin) است. فرابکر یعنی بالاترین کیفیتی که از روغن زیتون می‌توان انتظار داشت.
در کشت زیتون آن از طرح کانال کود استفاده شده، طرحی ابداعی که ثبت اختراعش به نام خود همین مزرعه است. در سیستم کودرسانی آن هیچ سم و کود شیمیایی استفاده نمی‌شود. این یعنی کاملا طبیعی و ارگانیک. همان چیزی که شما دنبالش هستید.
 
گواهی ها و تقدیرها

گواهی نامه‌ی ثبت اختراع برای کانال کود
نشان استاندارد جهانی و استاندارد اروپایی برای تولید محصول طبیعی
تبدیل مزرعه فدک به بانک ژنی زیتون و به تائید رساندن آن توسط انجمن ژنتیک ایران
بررسی مورفولوژی و سیتولوژیکی ارقام مختلف زیتون
شناسایی بهترین گرده‌افشان برای 30 رقم زیتون داخلی و خارجی
دارای مجوز سازمان غذا و دارو به شماره ی 39/10124
تخفیف های محصول | شرایط تعلق گرفتن تخفیف :

  • با خرید 12 عدد یا بیشتر از این محصول آن را با 5 % تخفیف خریداری کنید.
    5 %
قابلیت ارسال نظر غیرفعال شده است.